Grand Prix Fernando Soprano fotografiji “15 likova” Damira Borčića iz Splita

Grand Prix Fernando Soprano
Damir Borčić, AFIAP, Fotoklub Split, Fotografija: 15 likova

Nagrađene kolekcije
I. nagrada: Tvrtko Ujević, Fotoklub Zagreb, Zagreb:
Kolekcija – Ispovjedaonica: Crkva Sv. Jeronima – Rijeka, Ispovjedaonica: Katedrala
Sv. Terezije – Požega, Ispovjedaonica: Krčka katedrala – Krk, Ispovjedaonica:
Strossmayerova katedrala – Đakovo
II. nagrada: Mićo Samardžija, Fotoklub Knin, Knin:
Kolekcija Wired people 1., 2.,3.,4.
III. nagrada: Fanita Barčot-Nikolac, Foto klub Color, Rijeka:
Kolekcija – Rastanci 1, Rastanci 2, Usudi se

Pohvaljene kolekcije
Boštjan Banfi, EFIAP, PPSA Foto klub Ljubljana, Slovenija:
Kolekcija -Mister M., Mr Z., Mister A., Mister F.
Sonja Diklić, Fotoklub Color: Kolekcija – Odraz, Let, Priprema
Vlasta Štalekar, Fotoklub Zagreb, Zagreb: Kolekcija – Knjige, Čitaj, Stranice

Nagrađene pojedinačne fotografije
I. nagrada: Vladimir Matejić, F1 FSS, Kragujevac, Srbija: The bravest boy
II. nagrada: Nives Papandopulo, Matulji – Rukavac, Foto klub Color: Varijacije
III. nagrada: Milan Marković, MFFSS, EFIAP, FK Valjevo, Valjevo, Srbija: Fudbal

Pohvaljene pojedinačne fotografije
Đorđe Vukadinović, FA1 FSS, AFIAP, FG Format Čačak, Čačak, Srbija: Radost
Kristina Matijaš, Sisak, Fotoklub Zagreb: S okusom mora i soli
Slavko Matejčić, Fotoklub Crikvenica, Crikvenica: Slučajni izbor
Joško Stipanović, Fotoklub Split, Split: Siesta
Mirjana Jovanović, EFIAP, KMF FSS, FK Valjevo, Valjevo: Street
Valentina Bunić, Veliko Trgovišće, FK Zagreb, FK Rijeka: The nuke

Osvrt na natječaj i selekciju
Fotoklubovi, kao što je Fotoklub Color iz Rijeke, iznimno su važni za očuvanje, razvoj i promociju fotografije kao medija. Kroz zajedništvo i dijeljenje znanja putem redovitih sastanaka, izložbi, radionica i događanja, članovi unaprjeđuju tehničke vještine i autorski izraz, te međusobno dijele znanje, pružaju podršku i konstruktivnu kritiku, što doprinosi osobnom i umjetničkom razvoju svakog člana. Osobno sam od najranije dobi cijenila rad i angažiranost fotoklubova. Kao dijete, pohađala sam radionice i ljetne škole fotografije Zagrebačkog foto kino saveza. Ta iskustva bila su nezaboravna, ispunjena ljubavlju prema fotografiji, stjecanjem znanja i stvaranjem trajnih prijateljstava. Ti trenuci postavili su temelje moje strasti prema fotografiji i kasnije postali odskočna daska za donošenje odluke da će fotografija biti moj životni poziv i najvažnije sredstvo izražavanja kroz život. Kao jedina izbornica natječaja Fotokluba Color za 10. salon crno-bijele fotografije 100+1 suočila sam se s izazovom odabira najboljih fotografija među velikim brojem iznimnih prijava. S obzirom na to da Salon ne postavlja tematske smjernice, dopuštajući autorima potpunu slobodu izraza, uz uvjet da su fotografije crno-bijele, bilo je teško usporediti fotografije i odrediti sveobuhvatan način odabira. Odlučila sam izabrati radove koji se izdvajaju po svojoj originalnosti, autorskom promišljanju i subjektivnom dojmu koji ostavljaju na mene osobno. Bez informacije o imenima autora i autorica bila sam oslobođena mogućnosti vlastite pristranosti što mi je olakšalo donošenje odluka.
Selekciji sam pristupila s velikom odgovornošću, a pojedine fotografije i kolekcije odmah su zadržale moju pažnju, potaknule me na razmišljanje ili izazvale snažnu emociju. Te sam fotografije nagradila i pohvalila, no među njima se posebno istaknula fotografija kojoj sam dodijelila Grand Prix Fernando Soprano. Riječ je o dokumentarnoj fotografiji “15 likova” koja prikazuje vješto kadriranu, duhovitu scenu snimljenu u muzeju ili nekom dvorcu otvorenom za javnost, koju sam doživjela kao obiteljski portret gdje je svako lice fantastično usklađeno s povijesnim portretima izloženim na zidu u pozadini i ostavila je dubok dojam na mene.
U odabranim radovima prepoznala sam suptilne procese promišljanja, primjećivanja, stvaranja i izražavanja. Kroz kontraste, tonove i pažljivo birane kompozicije, ovi radovi transcendiraju svakodnevnu stvarnost, pozivajući promatrača da uroni u svijet jedinstvene estetike crno bijele fotografije. Čestitke od srca svim nagrađenim, pohvaljenim i izabranim autorima i autoricama!
mag. art. Jelena Blagović, izv. prof. art.

Riječ organizatora
Salon crno-bijele fotografije 100+1 u svojem jubilarnom desetom izdanju po broju autorica
i autora koji su poslali svoje radove, ali i po iznimno kvalitetnim radovima, najveći je do
sada. Ostali smo vjerni našoj ideji organizacije izložbe po načinu selekcije različite od foto
salona pod pokroviteljstvom FIAP-a i sličnih asocijacija, pa je ove godine izniman posao
odabira fotografija s neizmjernom lakoćom preciznosti obavila selektorica, mag.art. Jelena
Blagović, izv. prof. art. iz Zagreba, na čemu joj posebno zahvaljujemo. Raduje nas iznimno
velik broj učesnika iz zemalja šire regije, te prvi put učešće fotografa iz Lichtensteina. Sve
to usmjerava nas ka nekim novim idejama moguće suradnje koje se otvaraju, ali o tome još
treba dobro promisliti.
Zahvaljujući susretljivosti Centra tehničke kulture Rijeka izložbu ćemo ove godine postaviti
u njihovom galerijskom prostoru, na čemu im posebno zahvaljujemo.
Ivica Nikolac

Izložbu je financijski potpomogao Grad Rijeka, Upravni odjel za odgoj i obrazovanje,
kulturu, sport i mlade, Odsjek za sport i tehničku kulturu.

Izložba se održava pod pokroviteljstvom Hrvatskog fotosaveza.